PDF  Array Drukuj Array  Email
Wpisany przez Organic   
czwartek, 14 lipca 2011 08:52

Lubię banany, szczególnie w lecie, w koktajlach. Najczęściej trafiają do nich banany Chiquita, z certyfikatem  Rainforest Alliance. Patrzę na małą, zieloną żabkę i zastanawiam się jak mocno może ona przymknąć oko na wpadki. Podobnie jak my, konsumenci.

W 2000 roku organizacja Rainforest Alliance przyznała bananom Chiquita certyfikat świadczący, że 100% plantacji w Ameryce Łacińskiej spełnia wysokie normy środowiskowe i społeczne. Od tej pory Chiquita chwali się, że jest firmą odpowiedzialną społecznie. Zanim jednak producent bananów przybrał zielone barwy, przeszedł typową drogę od niszczyciela lasów i praw człowieka, po firmę, która chwyciła w dłoń tarczę z certyfikatem.

Sojusz Rainforest Alliance zawiązał się w 1987 roku. Jego celem było zapobieganie niszczenia lasów tropikalnych przez firmy nastawione wyłącznie na zysk, poprzez ochronę środowiska, lasów tropikalnych, zamieszkujących w nich zagrożonych gatunków oraz ludzi pracujących na plantacjach. Zbliżony profil działalności Sojuszu z Fair Trade powoduje, że często certyfikaty Fair Trade oraz Rainforest Alliance są mylone przez konsumentów zachodnich krajów. W Polsce, zakładam, że nadal mało kto (albo coraz mniej) zwraca uwagę na dodatkowe etykietki, znaki jakości czy wieńce przyznane przez konsumentów.

Chiquita Brands International jest symbolem neokolonializmu XX w. Firma przez lata miała bananowy monopol w wielu państwach Ameryki Łacińskiej i często miała do powiedzenia więcej niż władze państwa, na terenie których znajdowały się jej plantacje.

 

W 1998 roku w Chiquita Brands International wybuchła afera. Dziennikarz „The Cincinnati Enquirer" opublikował materiał, w którym obnaża złe traktowanie pracowników plantacji, niszczenie środowiska naturalnego, dawanie łapówek i współudział w handlu kokainą.  


Sprawa miała niesmaczny finał. Chiquita oddała ją do sądu, gdyż okazało się, że autor tekstu nielegalnie włamał się do komputerów firmy. Dziennikarz ostatecznie został zwolniony z gazety, a ta przeprosiła koncern. Afera jednak nie ucichła – stawiane zarzuty były zbyt poważnie i rzutowały nie tylko na wizerunek firmy, ale i same banany, symbol szczęścia i beztroski.


Chiquita zakasała rękawy i zabrała się za ratowanie swojego wizerunku. Poprzez zintensyfikowanie działań związanych ze „społeczną odpowiedzialnością biznesu”, dołączyła w 2000 roku do  Rainforest Alliance, grupy promującej „zrównoważony rozwój” w Ameryce Łacińskiej. Otrzymanie certyfikatu nie zrewolucjonizowało koncernu – trudno wyrwać rozległe korzenie, które przyrosły do stabilnej skały. Chiquita nadal miewa wpadki, jak i momenty chwały.


W 2002 roku Human Rights Watch, pozarządowa organizacja zajmująca się ochroną praw człowieka, opublikowała raport, który mówi o zatrudnianiu dzieci na plantacjach Chiquita Del Monte i Dole. Dzieci miały od ośmiu do trzynastu lat. Młodociani pracownicy nie przerywały pracy nawet podczas rozpylania trujących środków grzybobójczych. Dzieci pracowały przy toksycznych nawozach, z ostrymi narzędziami, przenosiły ciężary.  Dorośli natomiast nie mogli tworzyć związków zawodowych, ani do nich wstępować.


Dwa lata później koncern otrzymuje nagrodę od organizacji „The Trust for the Americas" za „społeczne zaangażowanie przeciw biedzie i korupcji". Sceptycy dopatrują się jednak w „The Trust for the Americas" spirali pochwał nakręcanych przez same, nagradzane koncerny, których reprezentantów można znaleźć w składzie organizacji.


 2007 rok i kolejna wpadka. Chiquita przyznała po przegranym procesie w Waszyngtonie, że finansowała prawicowe bojówki w Kolumbii. Wg koncernu finansowanie bojówek miało być gwarancją bezpieczeństwa pracowników plantacji. Bojówki nie były jednak zwykłą agencją ochrony, a Autodefensas Unidas de Colombia (AUC), najbardziej krwawą kolumbijską partyzantką. Jej ludzie bronili interesów m.in. narkotykowych bossów, likwidowały związkowców, ale i mordowały całe wioski, jeśli te robiły problemy w zakładaniu nowych plantacji koki.


Wyrok jest symboliczny dla Kolumbijczyków. Przyznana grzywna, 25 milionów dolarów, nie trafi do ofiar AUC, a do amerykańskiego budżetu.

Na stronie firmy nepcon.net, partnera Rainforest Alliance, mającej swoje przedstawicielstwo w Polsce, czytamy:


Znak towarowy Rainforest Alliance CertifiedTM (RAC) pojawiający się zarówno na produktach drzewnych, jak i spożywczych cieszy się rosnącym uznaniem wśród konsumentów. Wiodące koncerny takie jak Unilever czy Kraft Foods oferują coraz więcej produktów pochodzących z upraw certyfikowanych przez Rainforest Alliance, ustalając tym samym nowy trend wśród producentów żywności. Znak towarowy Rainforest Alliance CertifiedTM pojawia się na powszechnie dostępnych produktach, m.in. na herbacie Lipton, bananach Chiquita i czekoladkach Mars.
Dzięki obecności znaku towarowego Rainforest Alliance na produktach dostępnych w europejskich i amerykańskich supermarketach nastąpił gwałtowny wzrost jego rozpoznawalności. Niezależna ankieta przeprowadzona w ubiegłym roku wskazała, że znak rozpoznawany jest obecnie przez 35% niemieckiej populacji. Rok wcześniej rozpoznawalność znaku towarowego Rainforest Alliance CertifiedTM wynosiła w Niemczech 26%. Jeszcze większą, bo sięgającą aż 40% rozpoznawalnością cieszy się ten znak wśród konsumentów brytyjskich.


Patrzę na mojego certyfikowanego banana Chiquita, podobnie jak na inne, certyfikowane produkty, i zastanawiam się co tak naprawdę się pod nimi kryje.

Warto zobaczyć:
Dokumenty Chiquita ujawnione w trakcie waszyngtońskiego procesu >>
 
Karolina Wnęk

{jcomments on}

Poprawiony: wtorek, 19 lipca 2011 08:25
 
sideBar